Počet objektů v databázi:

Kapličky...Kříže........
Plastiky.....Boží muka..

Kliknutím přejdete k jednotlivým MČ

BohuniceLíšeň
BosonohyMaloměřice
Brno-jihMedlánky
Brno-severNový Lískovec
Brno-středOřešín
BystrcŘečkovice
ČernoviceSlatina
ChrliceStarý Lískovec
IvanoviceTuřany
JehniceÚtěchov
JundrovVinohrady
KohoutoviceŽabovřesky
KomínŽebětín
KníničkyŽidenice
Královo Pole

Aneb jakými objekty se tu zabýváme

Boží muka

Symbolizují sloup, u kterého byl bičován Kristus. Na území Moravy byla stavěna v dlouhém období od 14. do počátku 20. století. V 14. - 17. století nejčastěji v podobě kamenného sloupu zakončeného do tří stran otevřenou lucernou s křížem na vrcholu. V barokní době a 19. století jsou nejběžnější zděná boží muka na troj- nebo čtyřhranném půdorysu.

Kapličky

Pokud si obec nemohla dovolit výstavbu kostela, potom byla, nejčastěji na návsi, postavena alespoň kaplička. Architektonický výraz (většinou s jistým zpožděním) odrážel ve zjednodušené podobě slohové prvky monumentální architektury té které doby.

Kříže

Kříž, jako symbol umučení Kristova, je vůbec nejhojněji vyskytujícím se objektem drobné sakrální architektury. Kříže původně bývaly dřevěné, ale vzhledem k tomu, že dřevo snadno podléhá vlivům povětrnosti, musely být pravidelně obnovovány. Proto později - cca od 18. do poloviny 19. století - se nejčastějším materiálem pro výrobu křížů stal kámen. Od poloviny 19. století se postupně zvyšuje používání litiny, zprvu se z ní odlévá pouze korpus Krista, později celý kříž.

Křížové cesty

Stavěly se při cestách k poutním místům a byly tvořeny (nejčastěji 14) 'zastaveními' většinou ve formě božích muk či výklenkových kapliček.

Plastiky

Sochy se sakrální tematikou se těšily největší oblibě v období baroka. Mezi nejčastěji zpodobňované svaté v barokní době patřil sv. Jan Nepomucký a v pozdějším období (19. st.) sv. Florián. Z tvůrců působících v Brně můžeme zmínit jména jako Jan Adam Nessmann, Ondřej Schwiegel, Josef Winterhalter, Jan Kristian Pröbstel a jistě i mnoho dalších.

Poklony

Co se týče poklon, nikde jsem nenalezl přesnou definici. V různých regionech se tak nazývají různé objekty. Obecně můžeme říci, že je to drobná stavbička opatřená klekátkem a většinou též vyobrazením Panny Marie.