Počet objektů v databázi:

Kapličky...Kříže........
Plastiky.....Boží muka..

Kliknutím přejdete k jednotlivým MČ

BohuniceLíšeň
BosonohyMaloměřice
Brno-jihMedlánky
Brno-severNový Lískovec
Brno-středOřešín
BystrcŘečkovice
ČernoviceSlatina
ChrliceStarý Lískovec
IvanoviceTuřany
JehniceÚtěchov
JundrovVinohrady
KohoutoviceŽabovřesky
KomínŽebětín
KníničkyŽidenice
Královo Pole

MČ Medlánky

Na území městské části Medlánky jsem nalezl celkem 5 objektů drobné sakrální architektury. Pokud víte o objektu, který jsem přehlédl, či znáte nějaké zajímavé skutečnosti k objektům zde uvedeným, budu velmi rád, pokud mi o tom napíšete.

Kliknutím na fotografii ji otevřete (zvětšenou) do nového okna, zároveň se tak dostanete k dalším obrázkům (pokud jsou k danému objektu k dispozici).

zvonice - Kytnerova Druh objektu: zvonice
Umístění: roh Kytnerova - Suchého
ukázat na mapě

Barokní zvonice byla postavena kolem roku 1750. Zvon, odlitý firmou I. F. Klietz v roce 1758, věnovala baronka Konstancie Miniatiová z Campoli. Ve zvonici se nachází replika původního mariánského obrazu z roku 1866, kterou namaloval R. Jakubíček v roce 1928.

sv. Jan Nepomucký - Kytnerova Druh objektu: plastika
Umístění:
ukázat na mapě

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1750 na soklu s římsou a aliančním erbem představené brněnského Ústavu šlechtičen Anny Konstancie Miniatiové z Campoli. Socha byla roku 2006 restaurována.

kříž - medlánecký park Druh objektu: kříž
Umístění: medlánecký park
ukázat na mapě

Kříž, původně stávající na Hudcově ulici (zhruba naproti odbočce k MŠ, na místě, kde stával kříž již koncem 18. století), věnovali za šťastné shledání po 1. světové válce manželé Tomáš a Antonie Králikovi. Kříž byl (znovu) vysvěcen 10. 5. 1998 a ještě téhož dne z něj byl odcizen korpus Krista. Naposledy restaurován byl v létě roku 2007.

kříž - Kytnerova/Ječná Druh objektu: kříž
Umístění: roh Kytnerova - Ječná
ukázat na mapě

Kříž, vyznačený již na mapě v 80. letech 18. století, dostal současnou podobu (litinový kříž se zlaceným korpusem Krista a reliéfem Panny Marie na kamenném soklu) asi 2. polovině 19. století. V roce 1928 jej nechaly opravit ženy z Medlánek. Poslední oprava proběhla roku 2001.

kříž - Turistická Druh objektu: kříž
Umístění: ulice Turistická (nad letištěm)
ukázat na mapě

Na křižovatce cest nad medláneckým letištěm stával přibližně od poloviny 19. století dřevěný kříž, jenž byl roku 1936 nahrazen kamenným (z bílého mramoru), který zde stojí dodnes.